Kategoria Branded Stories
Branded Stories to kategoria filmów reklamowych stworzonych dla Partnerów Głównych konkursu. To właśnie na niej opierał się konkursu przez pierwsze pięć edycji. Filmy w kategorii Branded Stories są tworzone w odpowiedzi na tematy marek patronujących inicjatywie. Uczestnicy mogą popisać się kreatywnością i niekonwencjonalnym myśleniem. Nie są ograniczeni wpływem reprezentantów marek – ci widzą spoty dopiero podczas Finału Konkursu. Pomysły mogą opierać się na storytellingu, formie filmu dokumentalnego, mockumentu czy animacji. Najważniejszy jest tu oryginalny pomysł i umiejętna jego adaptacja.
Celem kategorii Branded Stories jest wniesienie nowej, młodej jakości do branży reklamowej – nie tylko w formie błyskotliwych i satysfakcjonujących dla widza spotów, ale także w postaci nowo-odkrytych talentów filmowych.
Kategoria Music Stories
Music Stories to kategoria teledyskowa. Polega na stworzeniu muzycznego klipu na podstawie wskazówek dostarczonych od Partnera kategorii i muzyków – wykonawców utworów, Uczestnicy interpretują utwór na swój własny sposób, tworząc pomysł-scenariusz na teledysk. Podobnie jak w kategorii Branded Stories, najbardziej liczy się nowatorska idea i sposób jej przekazania na poziomie eksplikacji reżyserskiej, a w przypadku zakwalifikowania się do dalszego etapu – na ekranie.
W 7. edycji konkursu PYD uczestnicy będą pracować nad pomysłem na teledysk do aż siedmiu utworów znanych polskich wykonawców.
Kategoria Instagram Stories
Instagram Stories to nowość w konkursie tworzona we współpracy z Instagramem i Facebookiem. Kategoria polega na stworzeniu wertykalnego filmu dla Partnerów Głównych konkursu (Branded Stories oraz Music Stories) przeznaczonego specjalnie do medium, jakim jest Instagram. W końcowym etapie finaliści będą realizować filmy na Instagram TV oraz skrót-teaser na Instagram Stories. Uczestnicy mogą przesyłać eksplikacje reżyserskie z pomysłami na film reklamowy i teledysk, ale w formie wertykalnej. Forma wertykalna musi być podkreślona w eksplikacji reżyserskiej.
Wertykalny kontent rządzi się swoimi prawami – różni się w nim sposób prowadzenia historii, kadrowania, a najważniejsza jest umiejętność przyciągnięcia uwagi widza. To także format, w którym stosunkowo łatwo jest pozwolić sobie na szaleństwo – wciąż jest to młode medium, o nieodkrytym potencjale. Uczestnicy konkursu mają szansę na stworzenie innowacyjnej formy w wertykalnym formacie – być może to okaże się odpowiednią strategią do zwycięstwa w 7. edycji PYD.