Krótki film o zabijaniu – reż. Krzysztof Kieślowski
Każdy filmowiec marzy o tym, aby jego film nie tylko zaważył na emocjach widza, ale także zmienił jego myślenie i działania. Są jednak przypadki, w których oddziaływanie filmu przekroczyło oczekiwania jego twórców i zrobiło coś dobrego dla świata. Sprawdzamy, które dzieła przyczyniły się do wywołania debaty publicznej, zmiany prawa, czy ocalenia istnień.
Krótki film o zabijaniu – reż. Krzysztof Kieślowski
W latach 80, kiedy w Polsce obowiązywała jeszcze kara śmierci, Krzysztof Kieślowski stworzył film, który poruszył miliony. Opowiedział historię młodego mężczyzny, który zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo taksówkarza, a następnie skazany na karę śmierci. Dylematy moralne, rozważania o sprawiedliwości i okrucieństwie to tematy, które odbiły się szerokim echem w świecie po pokazie tego filmu na Festiwalu w Cannes w 1988 roku. Rozgorzała debata, w której wzięli udział nie tylko filmowcy, ale także przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Karę śmierci wycofano z polskiego prawa kilka miesięcy po premierze filmu.
Krótki film o zabijaniu – reż. Krzysztof Kieślowski
Cienka niebieska linia – reż. Errol Morris
Pozostając przy temacie kary śmierci, twórcy filmu Cienka niebieska linia również przyczynili się do zatrzymania jej wykonania. Tym razem chodzi jednak o istnienie jednego człowieka - Randalla Adamsa, który został niesłusznie oskarżony o morderstwo. W filmie Cienka niebieska linia reżyser Errol Morris stara się odtworzyć wydarzenia z feralnego dnia 29 listopada 1976 roku, kiedy w Dallas zabito na służbie policjanta. Robi to poprzez serię wywiadów z samym Adamsem, a także z policjantami, prokuraturą, obrońcą i świadkami oskarżenia. Film Morrisa przyczynił się do oczyszczenia z zarzutów i ocalenia życia niesłusznie skazanego człowieka.
Cienka niebieska linia – reż. Errol Morris
Ofiara – reż. Basil Dearden
Brytyjski film z 1961 roku odegrał ważną rolę dla społeczności LGBT. Kiedy powstawał, homoseksualizm wciąż był uznawany za niezgodny prawem. Mimo to reżyser filmu, Basil Dearden, zdecydował się opowiedzieć historię o adwokacie, walczącym o sprawiedliwość dla ukochanego, który odebrał sobie życie po wtrąceniu do więzienia za orientację seksualną. Początkowo film miał duże trudności ze zorganizowaniem pokazów. Kiedy jednak udało się doprowadzić do jego telewizyjnej premiery, film zmienił nastawienie wielu ludzi do osób homoseksualnych. Członek partii konserwatywnej, Lord Allen, napisał list do głównego aktora, Dirka Bogarde’a, w którym zdradził, że po obejrzeniu filmu przez członków parlamentu, poparcie legalizacji homoseksualizmu wzrosło z 48 do 63 procent. Homoseksualizm w Wielkiej Brytanii przestał być nielegalny w 1967 roku.
Ofiara – reż. Basil Dearden
Bambi – reż. Ben Sharpsteen, David Hand
Wszyscy znamy historię Bambiego, małego jelenia, który stracił mamę po spotkaniu z kłusownikami. Bajka wzruszyła publiczność tak bardzo, że po jej premierze w 1942 roku, liczba myśliwych Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o połowę. Bambi stał się symbolem walki o prawa zwierząt.
Bambi – reż. Ben Sharpsteen, David Hand
Parasite – reż. Bong Joon Ho
Chociaż od premiery filmu Parasite minęło już kilka miesięcy, dzieło z czterema Oscarami na koncie wciąż nie znika z nagłówków portali internetowych. Koreański film pokazał istotne problemy społeczne, skupiając się na ogromnej przepaści, która dzieli biednych i bogatych ludzi, jednocześnie podkreślając niemożność ich awansu. Twórcy skłonili władze Seulu do pochylenia się nad ludźmi mieszkającymi w piwnicach, tzw. banjiha, w których mieszkali także główni bohaterowie filmu. Dzięki produkcji, powstał specjalny program, którego celem jest renowacja 1500 takich lokali, a rząd będzie co roku zwiększał liczbę gospodarstw domowych objętych tym programem. Dodatkowo w całym kraju rozgorzała debata nt. rozwarstwienia społecznego, a także poziomu życia ludzi mieszkających w piwnicach.
Parasite – reż. Bong John Ho