CLICK HERE, IF YOU WANT TO READ THIS ARTICLE IN ENGLISH.
It’s all about talents – w głównym haśle 8. edycji podkreślamy to, czego szukamy – utalentowanych twórców, którzy chcą wyrażać się poprzez produkcje filmowe. W tym roku uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w trzech kategoriach i jednej, nowej subkategorii.
Branded Stories
Kategoria Branded Stories jest trzonem konkursu już od pierwszej edycji. To właśnie w jej ramach realizowane są filmy reklamowe dla Partnerów Głównych. Partnerzy dostarczają briefy (wskazówki), a uczestnicy tworzą na ich podstawie eksplikacje reżyserskie, przedstawiające pomysły na nowatorskie filmy.
W kategorii Branded Stories liczy się przede wszystkim niekonwencjonalne spojrzenie na markę i oryginalne potraktowanie idei opisanej w briefie. To właśnie nieszablonowy i wyróżniający się pomysł na film daje szansę na wejście do kolejnego etapu konkursu. Składając eksplikację reżyserską, warto określić gatunek, w którym zostanie utrzymany projekt i przedstawić swoje inspiracje. Oprócz samej idei bardzo ważna jest także konwencja, w jakiej film zostanie wykonany, co można zaprezentować m.in. za pomocą moodboardu. Film może być zarówno animacją, mockumentem, a także zawierać elementy kina gatunkowego. Możliwe jest stworzenie czegoś zupełnie autorskiego, jak i zainspirowanego popkulturą.
Kategoria Branded Stories ma na celu pokazanie nowej jakości na polu produkcji reklamowych, wywodzących się z myślenia młodych, niestandardowo myślących twórców.
Music Stories
Kategoria Music Stories to kategoria teledyskowa, która debiutowała w 6. edycji konkursu. Młodzi twórcy przygotowują pomysły na muzyczne klipy, które powstają na podstawie wskazówek od artystów i ich wytwórni. Uczestnicy konkursu na swój sposób analizują zarówno piosenkę, jak i brief. Podobnie, jak w kategorii Branded Stories, najważniejszy jest oryginalny pomysł i forma, w jakiej zostanie wykonany. Czy teledysk będzie miał formę storytellingową, dokumentalną, czy winietową, najważniejsze jest to, aby był autorską wizją reżysera. Na wygraną w konkursie mają szansę te najbardziej oryginalne, ale i najbardziej dopracowane projekty.
Vertical Stories by Facebook
Filmy wertykalne to wciąż innowacyjne i nieodkryte medium, w którym można zaprezentować coś zupełnie nowego. To właśnie w tej formie można pozwolić sobie na szaleństwo twórcze mieszczące się w prostokącie 9:16. Vertical Stories by Facebook to nowa odsłona kategorii, która w minionej, 7. edycji konkursu nosiła nazwę Instagram Stories. W jej zakresie młodzi reżyserzy tworzą wertykalne filmy dla Partnerów Głównych konkursu. Najważniejszym jej elementem jest oryginalne wykorzystanie pionowego formatu – zarówno w fabule, jak i formie jej przedstawienia. Tworząc pomysł na film reklamowy dla kategorii Vertical Stories, warto pamiętać o tym, że uwaga widza musi zostać złapana już w pierwszych milisekundach.
Women's Stories / Vertical Stories by Facebook
Nowość w konkursie! Women’s Stories to subkategoria mieszcząca się w ramach Vertical Stories by Facebook. Uczestnicy konkursu będą tworzyć filmy w pionie dla fundacji, które w codziennej pracy zajmują się walką o prawa kobiet. Podobnie jak w innych kategoriach, najważniejszy jest nowatorski koncept podkreślający przekaz, jaki w briefach wskażą organizacje. To właśnie w tej subkategorii młodzi twórcy będą mogli zaprezentować nie tylko nowatorskie pomysły, ale także zabrać głos w ważnej społecznie sprawie.