Podekscytowani? Już 15 lutego startuje nabór zgłoszeń do 8. edycji Papaya Young Directors. Już dzisiaj ogłaszamy pierwszą markę, która dołączyła do naszej inicjatywy. IKEA to brand, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak aby ułatwić naszym uczestnikom pracę nad Creative Starterem, porozmawialiśmy z Marketing Campaigns Leaderem marki, Michałem Pronobis-Prońskim.
CLICK HERE IF YOU WANT TO READ THIS ARTICLE IN ENGLISH.
Dowiedzcie się więcej o marce i przygotuj się do odpowiedzi na Creative Startery, które będą dostępne na naszej stronie już od 15 lutego! Pamiętaj — It’s all about talents!
Posłuchaj podcastu z przedstawicielem marki IKEA: Michałem Pronobis-Prońskim
Prostota i przystępność
Najważniejszym i nadrzędnym celem komunikacji marki IKEA jest prostota — rozumiana na wiele sposobów. Marce od zawsze towarzyszyło to słowo i wiązało się nie tylko z prostotą designu mebli, po ich składania, ale także stanowiło podstawową wartość w komunikacji z odbiorcą. Według IKEA proste pomysły i jasne komunikaty to klucz do sukcesu. Marka zawsze szybko reagowała na trendy w designie, ale łączyła je z potrzebami i oczekiwaniami klientów, którzy potrzebowali prostych i łatwych rozwiązań. Dzięki temu, że proponuje piękne produkty, dobre wzornictwo i funkcjonalność w niskiej cenie tak, marka stała się tak uniwersalna. Ważnym aspektem działalności jest też to, aby produkty i oferowane rozwiązania były jak najbardziej przyjazne dla ludzi i środowiska. Sklepy zlokalizowane są w dużych miastach, jednak marka stale pracuje nad rozwojem dogodnych dla klientów form dostawy zakupów oraz nad samym procesem zakupowym — w sklepach stacjonarnych, na IKEA.pl, czy za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKEA.
Społeczność
Ważnym aspektem dla marki jest istnienie w świadomości lub nawet podświadomości konsumentów. Meble i akcesoria wyposażenia wnętrz IKEA często kojarzone są z domem — wiele produktów jest wręcz częścią naszych wspomnień. To ogromna wartość, która sprawia, że klienci wracają do sklepów marki. Same sklepach kojarzą się z resztą z miejscem nie tylko na zakupy, ale także wyprawy w poszukiwania inspiracji czy z jedzeniem. Wizyta w restauracji IKEA czy w Bistro oraz Sklepiku Szwedzkim są ważnym punktem na mapie każdych odwiedzin w sklepie, a czasami wręcz celem samym w sobie.
Ekologia
IKEA chce inspirować klientów i umożliwiać im życie w bardziej zrównoważony sposób, oferując proste i przystępne produkty i rozwiązania. Zmienia także sposób działania, zmierzając w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przeciwdziałając zmianom klimatu i wywierając pozytywny wpływ na społeczności w każdej części świata. Marka zamierza wykorzystywać więcej materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu, wyeliminować odpady w ramach swojej działalności i w całym łańcuchu wartości oraz zmienić sposób projektowania produktów i usług oferowanych klientom, żeby wydłużyć okres eksploatacji produktów i traktować je jako zasoby na przyszłość.
Komunikacja
Podstawą dobrej komunikacji jest świadomość odbiorcy. Musimy wiedzieć do kogo i po co się komunikujemy. Określenie tego jest najważniejszą i podstawową rzeczą przy tworzeniu kreacji marketingowej, spotu czy jakiegokolwiek filmu/reklamy. Wspaniała i wywierająca wpływ na odbiorcę komunikacja to taka, która dociera, zostawia ten konkretny (ustalony przez twórcę) komunikat, a oprócz tego pobudza wyobraźnię. W kampaniach IKEA zawsze o to właśnie chodziło — o pobudzenie kreatywności i twórczego myślenia.