Ruszyła 9. edycja PYD, w której będziemy wybierać pomysły w bardzo różniących się od siebie kategoriach. Dedykowane jury w pierwszym etapie podejmie decyzję na podstawie nadesłanych eksplikacji.
Z pomocą w uniknięciu najczęstszych błędów przychodzi Marta Frączek - Creative Head w Papaya Originals, przewodnicząca kategorii Branded Stories. Marta przeczytała ponad 3 000 eksplikacji w konkursie. To przeszło 10 000 stron. Dużo. Bardzo dużo. Nasza jurorka zjadła zęby na eksplikacjach, a w czasach przed-covidowych warsztaty "Jak napisać eksplikację?" każdorazowo cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Marta przygotowała rady dla osób, które chcą spróbować swoich sił w konkursie.
Czym jest eksplikacja?
Eksplikacja to najważniejszy dokument w konkursie. To od niego zależy, czy przejdziecie do kolejnego etapu i będziecie mogli kontynuować pracę nad swoim pomysłem. Czasami nawet najlepszy koncept nie wystarczy. Wszystko zależy od tego, jak zostanie przedstawiony w eksplikacji.
Jak napisać dobrą eksplikację?
- Przeczytajcie wszystkie zadania i regulaminy kategorii - to może wam wybrać obszar, w którym najlepiej będzie wam opowiedzieć swoją historię i wykorzystać swoje umiejętności. Dokument eksplikacji jest tak skonstruowany, aby pomóc wam w spojrzeniu na całość z góry i nie zapomnieć o żadnym z elementów ważnych z punktu widzenia produkcji (a więc też - realności założeń).
- Do każdej z kategorii należy podejść nieco inaczej, bo każda z nich rządzi się swoimi prawami. Należy dostosować opis pomysłu w taki sposób, żeby wybrana kategoria nie wydawała się przypadkowa.
- Bądźcie uważni w opisach, tak, aby świat, który chcecie wykreować był spójny i wiarygodny, nawet, jeśli nie jest realistyczny; dotyczy to też wybieranych referencji, czy moodfilmu.
- Nie myślcie o waszym zadaniu, jak o stworzeniu tylko reklamy lub teledysku – spróbujcie opowiedzieć ważną/ciekawą/zaskakującą/inną historię i dobraniu do niej odpowiednich środków filmowych.
- Dajcie sobie czas na dopracowanie pomysłu, nie piszcie go na ostatnią chwilę.
- Pomyślcie o możliwościach produkcyjnych swojego pomysłu – pamiętajcie, że nie operujecie hollywoodzkim budżetem.
- Upewnijcie się, że historia, którą opowiadacie, zmieści się w wyznaczonym czasie – to pokazuje reżyserskie wyczucie i kontrolę nad pomysłem.
- Przeczytajcie to, co napisaliście i dajcie to do przeczytania innym – czasem brak logiki lub chaos w tekście utrudnia zrozumienie waszej wizji (jurorom też;).
A jak napisać wyjątkową eksplikację?
- Uciekajcie od schematów i pierwszych skojarzeń. Poszukujcie czegoś, czego film jeszcze nie widział: w scenariuszu, w sposobie opowiadania obrazem, w zabiegach formalnych, w muzyce, w świetle, w waszej wyobraźni.
- Nie bójcie się korzystać z różnych gatunków, a nawet mieszać je.
- Bawcie się chronologią, symboliką, kolorem, castingiem - wszystkie elementy filmu są elastyczne i w każdym może być ukryte „to coś”.
- Pokażcie swój punkt widzenia, zróbcie rewolucję w emocjach widzów.
- Pamiętajcie o tym, czym jest czas i jak krótka forma wpływa na czytelność logiki, emocji i na proporcję formy do treści.
- Bawcie się przy tym najlepiej, jak potraficie!