7 kanałów na Youtubie, które poszerzają filmową wiedzę
16 kwietnia 2020
Wisecrack
Kiedy przejrzeliśmy już biblioteki serwisów VOD, czas na Youtube’a – platformę z największym arsenałem contentu. Kierując się edukacyjno-inspiracyjnymi motywacjami, wybraliśmy kanały, które nie tylko pozwolą Wam na poszerzenie filmowej wiedzy, ale także na zebranie cennych wskazówek do pracy jako reżyser, scenarzysta, czy operator.
Skazany na film
Polski kanał, którego autor opowiada o kinematografii z pasją prawdziwego maniaka filmowego. Skazany na film analizuje zarówno krótkie sceny z filmów, odcinki seriali, jak i całą twórczość poszczególnych reżyserów. Rozbiera je na części, przytacza genezę, inspiracje, czy kulturowe powiązania, jednocześnie wgryzając się w ich znaczenia i wymowę. Każdy odcinek to przemyślana, dobrze opowiedziana historia, która jest nie tylko przyjemnym, ale także ubogacającym w wiedzę doświadczeniem.
Skazany na film – Człowiek, który zabił Hollywood*
Na Gałęzi
Marcin Łukański – twórca kanału Na Gałęzi – opowiada o technicznych stronach popularnych filmowych produkcji. To na jego kanale dowiecie się, jakie znaczenie w poszczególnych filmach mają kolory, jak ruch kamery wpływa na emocje widzów, a także co sprawia, że film wygląda jak film. Dawka technicznej wiedzy podana w przyjazny sposób i pokazana na znanych przykładach.
Na Gałęzi – Boże Ciało - jak kolory budują świat
Lessons from the screenplay
To jeden z najlepszych kanałów na Youtubie dla scenarzystów. Twórcy przyglądają się scenariuszom poszczególnych filmów i analizują je, kładąc nacisk na jeden z elementów, który się w nich wyróżnia. Swoje przemyślenia popierają cytatami z podręczników dla scenarzystów. Dlatego jeśli chcecie zrozumieć różnicę między motywem a tematem w filmie, koniecznie zobaczcie ostatni materiał o filmie Parasite. Jeśli upieracie się, że w trylogii Przed wschodem słońca nie ma struktury, włączcie materiał o tym filmie. Jeśli po prostu szukacie inspirującej wiedzy filmowej – zróbcie sobie maraton filmów z tego kanału.
Lessons from the screenplay – Parasite — The Power of Symbols
The Take
The Take to kanał prowadzony przez dwie miłośniczki kina, które analizują najbardziej popularne produkcje filmowe i serialowe. Skupiają się nie tylko na motywach czy przesłaniu dzieł, ale także na poszczególnych bohaterach z omawianych produkcji. The Take poświęca całe odcinki na analizę poszczególnych bohaterów m.in. z popularnej animacji Rick and Morty, czy serialu Przyjaciele. Na kanale znajdziecie także zestawiania podobnych do siebie postaci (m.in. dowiecie się co wspólnego ma BoJack z Donem Draperem), a także historie ewolucji filmowych osobowości (np. jak przez lata zmieniał się typ miłej dziewczyny w kinie).
The Take – The Office: Why Michael Scott is Actually the World's Best Boss
Wisecrack
Grupa zapalonych filmoznawców i jednocześnie miłośników filozofii stworzyła kanał łączący obie te dziedziny. Autorzy kanału Wisecrack analizują filmy i seriale patrząc na nie przez pryzmat teorii filozoficznych. Szczególnym powodzeniem cieszy się seria Is it deep or dump – w którym weryfikują, czy aby przesłanie znanych produkcji nie jest wielką wydmuszką (polecamy odcinek o zakończeniu Gry o tron). Na kanale znajdziecie filozoficzne analizy nie tylko filmów, ale także zjawisk, które mają miejsce wokół nas – randkowania przez Internet, dlaczego Hitler jest wszędzie oraz jak poprzednie epidemie zmieniły świat.
Wisecrack – The Philosophy of Rick and Morty – Wisecrack Edition
Nerdwriter
Potrzebujemy dobrych pisarzy – to oni dostarczają nam wspaniałe scenariusze, zapadające w pamięć piosenki, czy nawet mowy polityków. Uświadamia nas w tym kanał Nerdwriter, który w swoich filmach opowiada sile dobrze napisanego tekstu. Na przykładach, takich jak dialogi w filmach Noaha Baumbacha, monologach komika Norma MacDonalda, czy poematach Emily Dickinson, Nerdwriter pokazuje elementy, które sprawiają, że tekst zyskuje na znaczeniu. Nerdwriter analizuje w swoich filmach także sposób, w jaki Donald Trump odpowiada na pytania, dlaczego dialogi w Sukcesji są tak angażujące oraz technikę, w jaki Rembrantd czy Jackson Pollock malowali obrazy. Pozycja obowiązkowa.
Nerdwriter1 – What Realistic Film Dialogue Sounds Like
Be kind rewind
Jeśli jesteście szalonymi wielbicielami Oscarów, to ten kanał jest właśnie dla Was. Jego autorka analizuje wygrane w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa sprawdzając, co dokładnie sprawiło, że zwyciężczynie zyskały sympatię grona Akademii. Jak się dobrze domyślacie, nie zawsze Oscar trafiał do osoby, która faktycznie mogła poszczycić się najlepszym występem. Szczególnie polecamy odcinek o Harveym Weinsteinie i wygranej Gwyneth Paltrow za Zakochanego Szekspira. Już nigdy nie spojrzycie na Oscary tak samo...
Be Kind Rewind – Harvey Weinstein and the Oscars: How Gwyneth and Shakespeare in Love Won
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.